top of page

Merve Özkaynak'ın Güzellik Sırları

Beauty Blogger Merve Özkaynak hamilelik sürecindeki güzellik sırlarını bizimle paylaştı.

Biz kadınlar güzelliğimize pek dikkat ederiz. Dikkat ederken iyi ürünleri seçmeye, sağlığımıza zarar vermeyecek, yanı sıra çok pahalı da olmayacak ürün seçimlerine yöneliriz. Hamilelik sürecinde bu önem iki katına çıkmaktadır. Bizim bedenimizde oluşan, canımızdan parçamız; bebeğimizin zarar görmemesi, gelişimini sağlıklı tamamlaması için beslenmemize, sağlığımıza, görünüşümüze önem verdiğimiz kadar, güzelliğimize aynı zamanda güzelliğimiz için kullandığımız ürünlere de çok dikkat ederiz. Önce bebeğimiz, önce canımız, önce onun sağlığı diyen tüm anneler, minicik bedenine zarar vermeyecek en sağlıklı ve en doğan ürünleri seçeriz. Deneyimlerimizi ve bilgilerimizi paylaştığımız sayfamızda; görüş ve önerilerine çok önem verdiğimiz, uygulayıp, iyi sonuçlar aldığımız Merve Hanım'ın da hamileliğe özel değerli bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

TIRNAK BAKIMI:

Hamile olduğumu öğrendiğimde kanalımı henüz yeni açmıştım. Hatırladığım kadarıyla İlk değişimi ojelerimde yapmıştım zaten normalde de Formaldyhte, Tolune ve DBPiçermeyen ojeler tercih etmeye özen gösteriyordum, bu süreçte ojeleri çok daha kontrollü kullanmaya başladım. Oje sürme işlemimi sadece toplantıya, dışarı çıkarken ve video çekerken sürüp sonrasında hemen silerek kullanmaya özen gösterdim.CND Creative Nail Design'in ojeleri bu üç maddeyi içermiyoro nedenle gerekli olduğu durumlarda bu markanın ojelerini kullanıyorum. Hamilelik nedeniyle incelen tırnaklarım için ekstra bir cila bakımı kullanmadım, onun yerine yine tamamen organik bir marka olan Moshos Garden markasının tırnak bakım yağını kullandım.

SAÇ BAKIMI:

Hamileliğimde en zorlandığım konu sanırım saçlarım oldu, doktoruma danıştığımda ilk 4 ay boyatmamamı sonra boyatabileceğimi söyledi ama ben hiç boyatmamayı tercih ettim. Sarışın bir kadın için en zor şey sanırım bu, dipleri gelmiş iki renk saç gerçekten göz zevkine hiç hitap etmiyor ama bir şekilde idare ettim işlem görmüş sarı kısımlar uzadıkça bir süre sonra doğal bir Ombre etkisi oldu :)

Şampuanlarımı Sülfat, Paraben, SLS içermeyenlerden yana kullanmaya özen gösterdim, bu tarz şampuanları köpürtmek biraz zor olsa da düzenli kullanımda saçlarınızdaki değişikliği fark ediyorsunuz. Body Shop'un RainForest serisi ulaşılabilirlik anlamında da işimi çok kolaylaştırdı. Bakım olarak her banyo sonrası Milkshake markasının organik saç köpüğünü kullandım. Bu da tamamen organik bir ürün sadece saçınızı değil cildinizi de nemlendirebiliyorsunuz. Haftada bir gün beklemeli bakım olarak da başucu ürünüm dediğim Organik Hindistan Cevizi Yağını uyguladım.

MAKYAJ:

Makyaja gelirsek yine dışarı çıkarken, toplantılar, davetler ve tabi ki video çekerken mutlaka makyajımı yaptım. Makyaj malzemelerimde değişikliğe gitmek istemedim, çünkü ülkemizde zararsız diyebileceğimiz makyaj malzemelerinin alternatifleri maalesef çok az, ürün çeşitliliğin azlığı nedeniyle bu süreci 9 ay boyunca sürdüremeyeceğimi düşündüğümden kendi malzemelerimle devam ettim. Ancak burada da önemli olan, makyajla işiniz bitti mi hemen silmek, ben de öyle yaptım. Rujlarımı yalamamaya özen gösterdim sürekli bunu kendime hatırlattım. Bu arada bu ruj mevzusu sadece hamile kadınlar için değil tüm kadınlar için geçerli, çoğu zararlı metaller barındırıyor ve bir araştırmaya göre bir kadın hayatı boyunca en az 1-2 kilo ruj yalıyor. O nedenle makyajla işimiz bitti mi hemen yapmamız gereken makyajı silmek ve rujları yalamamaya özen göstermek, hatta mümkünse yani gerekli değilse özellikle ruju sürekli tazelememek çok önemli

CİLT BAKIMI:

Cilt bakımımda göz çevresi kremi olarak Aveda markasının Botanical Kinetics ürününden çok memnun kaldım, göz çevrenizde ekstra bir yağlanma ve ağırlık yapmadığı gibi düzenli kullandığınızda göz çevrenizdeki aydınlık görüntüyü fark ediyorsunuz. Gece kremi niyetine Kihels'in meşhur Midnight Recovery Concentrate yağını kullandım, karma bir cildim olmasına rağmen cildimi kesinlikle ekstra yağlandırmayan ve sabah kalktığımda yumuşacık bir ciltle uyanmamı sağlayan bir ürün. Hamileliğimin özellikle son ayları yaza denk geldiğinden lekelenmelere karşı çok dikkat ettim. Yüzüm için güneş kremi tercihim La Roche PosayAnthelios XL kremi oldu, karma ciltler için olan lightversiyonu son derece ince bir yapıya sahip olduğu için ciltte hissedilmiyor bile o nedenle favorim diyebilirim.

VÜCUT BAKIMI:

Hamilelik çatlakları en çok merak edilen konu… Genelde 4.aydan itibaren başlamanız yeterli denilse de ben yine hamileliğimi öğrendiğim andan itibaren tüm vücudumu sabah-akşam nemlendirmeye özen gösterdim. Bu konuda doğal yöntemlerden, tüm hamilelere gönül rahatlığıyla önerebileceğim organik Hindistan cevizi yağı. Katı formda olan organik Hindistan cevizi yağını marketlerde bulabiliyorsunuz ve vücudunuzda kullanmanın yanı sıra saç bakım maskesi, makyaj çıkarıcı vb birçok alanda kullanabiliyorsunuz. Hindistan cevizi yağına ek olarak Bella B markasının tüm vücut ürünlerini ve Palmers markasının kakao yağlı vücut kremini de bu rutinime ekledim.

Tüm bu kullandığım ürünlerin yardımıyla çatlağa oldukça meyilli bir cildim ve genetik yapım olmasına rağmen hiç çatlağım olmadı.

DUDAK BAKIMI:

Çok kuruyan dudaklarım olduğundan yaz-kış evdeki malzemelerle hazırladığım şekerli dudak peelingi tarifimi ve organik içeriğiyle çantamdan hiç ayırmadığım Eos dudak nemlendiricimi kullandım.

EL-AYAK BAKIMI:

Hamileliğim boyunca manikür-pedikür alışkanlıklarımı tamamen değiştirip, kesme yöntemi yerine ittirme yöntemiyle temizleme işlemi yaptım. Bana kalırsa hamilelikteki en riskli durumlardan biri de manikür aletlerinden geçebilecek hastalıklar, kesilmelerden meydana gelebilecek kanamalar ve bu kanamalardan ortaya çıkabilecek komplikasyonlar. Bu vesileyle artık tırnak etlerim çok daha yumuşak ve sağlıklı oldu.

El kreminde tercihim Dermologica Multivitamin hand and nail treatment kremi, yıllardır vazgeçemediğim bir ürün, sadece ellerimde değil ayaklarımda ve dirseklerimde de bu ürünü kullandım.

Bu güzel bilgileri bizimle paylaştığı için Merve Özkaynak'a çok teşekkür ederiz. Melisa prensesimiz sağlıkla, mutlulukla gelsin ...

#merveözkaynak #aminekamburoglu #hamilelik #bebek #çocuk #anne #annelik #güzellik #güzelliksirlari #tırnakbakımı #beautyblogger #blogger #beauty #saçbakımı #makyaj #ciltbakımı #vücutbakımı #dudakbakımı #elayakbakımı #güzelliksırları #melisa

bottom of page