top of page

Walt Disney'in Yeni Karakterleri

11 eylül cuma günü Disney Türkiye’nin davetiyle Üstün Dökmen’i tanıma ve dinleme fırsatım oldu. Zaten sevdiğim biriydi ama canlı olarak dinleyince ne kadar harika bir insan olduğunu da görmüş oldum.

Disney deyince tabii ki konumuz, çocukların çizgi film izlemesi, ne kadar süre ile izlemesi, faydaları, zararları idi. Kendi adıma söylüyorum benim çocuklarım çok fazla çizgi film izlemiyorlar. İzletmedim mi, engel mi oldum ? Bilemiyorum özellikle yaptığım bir şey yoktu, onlar kendileri oyuncaklarla, oyuncakları konuşturarak oynamayı tercih ettiler. Disney’de hikaye anlatım becerisi ve yarattığı eğlenceli karakterleri üzerinden çocukların benimsediği, ailelerin güvenebileceği içerikler üretip çocukların gelişim süreçlerinde öğrenmeleri gereken temel değerlerin öncelikle aile içinde aktarılması gerektiğine inanıyor. Yani “çocuğu oturtun tv karşına açın bir Disney filmi ohhh çocuk mis gibi her şeyi öğrensin” demiyorlar. Yaratılan Disney markalı tüm içerikler çocuk gelişimi açısından önemli olan bir dizi olumlu ve evrensel değeri destekliyor. Disney, çocukların hayal gücünü tetikleyen, sonrasında onları anlatmaya, paylaşmaya, hikayenin bir parçası olup hikayeyi sürdürmeye yönlendiriyor. Biz çocuklarla mısır patlatıp, aynı koltukta yan yana sıkışıp, çizgi film izlemekten çok keyif alıyoruz. Sonra konuşuyoruz, o karakterleri canlandırıyoruz. Ama tabii ki kural ve zorlama değil bunlar. Keyif aldığımız şeyleri aşırıya kaçmadan yapıyoruz. Bizim böyle, ama belki sizin farklı, herkesin fikri kendine :) Bir eğlence eğer kalplere dokunuyorsa benim için en özel, en güzel eğlencedir.

Nasıl ola ki, dünyanın farklı yerlerindeki çocuk ve ailelerin, aslında birbirinden tamamen farklı kültürde olmalarına rağmen, bir çizgi filmden aynı keyfi alıp, aynı dersleri çıkarabilmeleri… Şöyle ki; Disney’de her şey güzel bir hikaye ile başlarmış. Bir yazar, yönetmen yada prodüktör güzel bir fikirle geldiğinde tüm ekip bir araya gelerek fikrin geliştirilmesi için uğraşır. Yazarlar ve karakter tasarımcıları ile eğitim danışmanları ve konunun uzmanları bir araya gelerek konsepti ve mesajları oluşturur, aylar süren bu hazırlık çalışmalarında tüm ayrıntılar en ince detayına kadar değerlendirilir, ardından bir pilot bölüm çekilerek çocuklara aileleriyle birlikte izlettirilir ve görüşleri alınırmış. Çizgi filmleri oluştururken farklı kültürlerden uzmanlar birlikte çalışarak ortak bir kültürel perspektif benimserlermiş. Disney’in dünyanın her yerindeki, her kültürden çocuğu ve aileyi bir araya getirip ortak bir paydada buluşturan hikayeler oluşturabilme sebepleri de bunlarmış.

Bu buluşmada bize, heyecan duydukları, 28 Eylül’den itibaren Disney Channel’da başlayacak yeni bir çizgi filmden bahsettiler. NASA astronotları danışmanlığında oluşturulan; çocuklara bilim ve uzay hakkında ilginç bilgiler vermenin yanı sıra ailenin önemi, problem çözme ve yardımlaşma konularında mesajlar aktaran bu yepyeni ve macera dolu çizgi film, 7 yaşındaki cesur Miles ve ailesinin galaksiler arası heyecanlı maceralarını anlatacakmış. Miles, mekanik dostu Merc ve ailesiyle birlikte uzayda aksiyon dolu görevlere imza atıp egzotik dünyalar keşfederken, bir yandan da aile olmanın önemini hatırlatıyormuş.

Ama Disney’in ve Üstün Dökmen’in de dediği gibi öncelikle aile içinde yaşayarak, deneyimleyerek öğretilmeli, sevgi, dostluk, arkadaşlık …

Sevgiler :)

#Waltdisney #çocuk #çizgifilm #aminekamburoglu #bohemother #televizyon #üstündökmen #fikirannesi #anne #miles #merc #disneychannel

bottom of page