top of page

SAĞLIKLI VE ANATOMİK ÇOCUK AYAKKABILARI İÇİN SUPERFİT


Çocuklar için sağlıklı, şık ve konforlu ayakkabılar sloganıyla 45 senedir ayakkabı üreten Avusturyalı ünlü çocuk ayakkabı markası Superfit'i Türkiye’ ye getiren firma sahibi Nadire Çetin’ in lansmanına sevgili mavibebeğim (İnci Timuremre)' nin davetiyle katıldık.

- Bu markayı Türkiye'ye getirme fikri nasıl oluştu ?

Kendi çocuklarımızı büyüttüğümüz dönemde Türkiye’ de “çocuk ayakkabısı “konusunda bir sıkıntı olduğunu hep hissettim. Almanya ve Avusturya ile olan iş ilişkilerimiz sebebiyle seyahatlerimden sık sık kendi çocuklarıma ayakkabı alıp getirirdim. Superfit’ le ilk tanışmamız da bu şekilde oldu. Sonrasında kısmet oldu ve bir ortaklık kurduk. Bu güçlü markayı Türkiye’ ye getirdik.

- Çocuk ayak sağlığı konusunda özellikle ayakkabı seçimi bizler için çok önemli, bu konuda neler söyleyebilirsiniz ?

Markamız çok önemli olan çocuk ayak sağlığı üzerinde çeşitli çalışmalar yapıyor ve bizi düzenli olarak bilgilendirip eğitiyor. Öncelikle bilinmesi gereken çok önemli bir konu var; bunu yalnızca Avrupalı Markamız değil, Amerikan Ayak sağlığı vakfı da özellikle vurguluyor, “ortopedik ayakkabı yoktur”. Ama sağlıklı, konforlu, şık ve en önemlisi anatomik ayakkabı vardır. Ve biz Superfit olarak bu özelliklere sahip ayakkabılar üretiyoruz…

Superfit doktorlar ve ortopedistler tarafından Almanya, İsviçre ve Avusturya’ da tavsiye edilen bir markadır. Avrupa’da yapılan bir araştırmada Superfit doktor ve ortopedistlerden % 98 le en yüksek notu almış, ciddi ve güvenilir bir isimdir. Broşür ve reklamlarında Avrupa’da ve Türkiye’ de % 98 notu kullanılmaktadır.

Çocuk ayak sağlığı açısından ilk 5-6 yıl çok önemli dönemlerdir. Yeni doğan bebeklerin % 98 i sağlıklı ayaklarla doğuyor. Bu oran yetişkinlerde % 38 e düşüyor. Yanlış ayakkabı seçimlerimizle, özellikle çocuklukta, ayaklarımıza zarar veriyoruz.

- Çocuk ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

Süperfit ayakkabıları sağlıklı bir ayakkabının sahip olması gereken tüm özelliklerle donanmış ürünlerdir. Bir çocuk ayakkabısının önü yuvarlak ve geniş olmalıdır. Parmak ucu ile ayakkabı burnu arasında 1 cm mesafe bulunmalıdır. Parmakların sıkışmaması rahat olması çok önemlidir. Aksi takdirde parmaklar sıkıştıkça ayak kavisi çöker ve çözümü zor taban problemleri başlar. Ayakkabılarımız topuk yastığı ile topuğu korur, yan koruyucular ile eklemleri korur. Poliüretan taban sistemi ile kayma riskini azaltır.

Çocukların en hareketli olduğu okul öncesi dönemde, ayaklar hala gelişimini tamamlamamıştır ve hassastır. En ufak bir zorlanmadan bile etkilenebilirler. Ön kısmı geniş, topuk ve bilek kısmı sıkı ve destekleyici ürünler tercih edilmelidir. Hareketli ayakları terletmeyecek, iç dış yumuşacık deriden ürünlerimiz okul öncesi çocuklarımız için idealdir.

- Superfit ayakkabıları diğer markalardan özel kılan farklar nelerdir ?

Superfit ayakkabılarda sağlıklı, rahat ve konforlu olmak birincil özelliktir. Ama bunun yanında günün moda trendlerini de yakından takip eder. Tasarımcılar ara ara çocuk yuvalarına gidip, çocuklarla hayallerinde ki ayakkabıların formlarını belirlerler. Üretimde bu fikirlerden mutlaka faydalanılır.

Yine Superfit’ i özel kılan bir özelliği de WMS dediğimiz, genişlik ölçü sistemidir. Çocuk ayakkabılarında yalnızca ayağın uzunluğu ile ilgili ayak numarası değil, genişlik ölçüsü de kullanılmaktadır. Ayakkabılarımız geniş-orta-dar diye üç ayrı genişlik kalıbıyla üretilmektedir. Özellikle toplu ayaklı çocuklar için az rastlanan çok önemli bir konfordur.

Çok güçlü olduğumuz bir alanda Gore-Tex Teknolojisi ile üretilen bot ve ayakkabılarımızdır. Gore-tex santimetre karesinde 1,4 milyar adet gözenek içeren çok ince bir kumaştır. Bu delikler o kadar ufaktır ki, sıvı haldeki su zerreciğini geçirmez. Fakat içerde bulunan nemi buhar molekülü olarak dışarı atabilir. Gore-tex malzemenin çalışma mantığı işte bu kadar basittir. Suyu, karı ve rüzgarı dışarda tutarken, içerde biriken su buharını dış ortama atarlar. Ayaklar böylece daha kuru, daha sıcak ve daha konforlu kalır. Kış sezonunun başlamasıyla Gore-tex bot satışlarımıza inanılmaz bir ilgi olduğunu gördük. Şimdiden birçok modelimiz de ilave sipariş talepleri gelmekte. Bu da Gore-tex bot konusundaki gücümüzü gösteriyor..

Yine çok güçlü olduğumuz bir ürün grubumuz da ‘ev ve yuva ayakkabılarımız’. Çocuklarımız iç mekanda ve uzun süre bu ayakkabıları giyiyorlar. Ayak sağlığı açısından çok önemsediğimiz yuva ayakkabılarımızda özel üretilmiş, havalandırma kanallı tabanlarla ayakların nemlenmesi engelleniyor. Çok hafif, esnek, konforlu ve çok zengin çeşide sahip olduğumuz bu ayakkabılarımız da çok satan bir grubumuz..

Superfit olarak çok önemsediğimiz çocuk ayak sağlığı konusunda sorumluluğa talibiz. Avrupa’nın dev bir markasını Türkiye’ ye getirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz. Anne ve çocuklarımız için bol seçenekle, sağlıklı ve konforlu ayakkabıları ulaşabilir fiyatlarla Türkiye’nin önemli firmalarında sizlere sunuyoruz.

- Şu anda hangi illerde şubeleriniz hizmet veriyor ?

İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa, Malatya, Trabzon, Ordu ve Antalya’ da bulabilirsiniz. http://www.superfit.at/tr/home bu linke tıklayarak size en yakın bayiyi bulabilirsiniz.

#superfit #bohemother #çocukayakkabısı #ortopedikayakkabı #WMS #GoreTex #anatomikayakkabı

bottom of page