top of page

Ekmeğin Sıcak Hali

Yemek yemeği seven yerkende keyifle yemeyi seven bir aileyiz. Ailemizin temeli bile yemeğe bağlı. Aşçı olmak isteyen genç kız aşcılık eğitmenine aşık olur falan filan :) neyse burada konuyu saptırmayayım konumuz ekmek ve ekmek yapma makinası :)

Reçelimizi, turşumuzu, yoğurdumuzu kendimiz yapan bir aileyiz Her zaman ekmeği de kendimiz yapsak derdik ama hep bir üşenirdik hatta ekmek yapma makinasını almayı bile düşünüp kaç kere vazgeçmiştik alıp kullanmazsak diye. Bize de deneyip deneyimlerimizden bahsetmemiz için bir aydır kullandığım Profilo PBM1000W ekmek yapma makinası kullanımı çok pratik ve bizim için en önemli konulardan biri mutfak aletinin kullandıktan sonra temizliğinin zorluk ve kolaylık derecesi. İşte bu ekmek yapma makinasının temizliğide çok pratik. Ürüne bakmak isterseniz Linke tıklayabilirsiniz.

Üstelik ekmek yapmak için sadece 5 dk nızı ayırmanız yeterli. Gerisini ekmek pişirme makinesi ayarlıyor. Ben akşam yatmadan önce makinenin içine malzemeleri koyup zaman ayarlaması yapıyorum 15 saat öncesine kadar ayarlanabilen zamanlayıcısı ile sabah kahvaltıya sıcacık ekmeğimiz hazır oluyor.

Ekmek tarifleri içerisinde ki kitapçıkta var. Ama eğer akşamdan hazırlayıp sabaha ekmeğinizin hazır olmasını istiyorsanız mayayı su ile karıştırmayın unun üzerine instant kuru maya koyun, ekşiyecek ve bozulabilecek ürünleri kullanmayın (süt, kuru soğan gibi) Belli bir süre sonra kendi tariflerinizi üretmeye başlıyorsunuz ve ekmek yapma işi daha zevkli hale geliyor.

Ben şu aralar tam buğday unu ve tahıllı ekmek yapıyorum, içerisine çekirdek, yulaf, kuru domates vs. eklemek isterseniz bu ürünlerin konulacağı bir bölüm var ve makine hamuru yoğurup sinyal verdikten sonra kendisi içerisine ekliyor. Daha önceden hamura karıştırırsanız hamur yoğurulurken onları eziyor. Yani anlayacağınız içinde ne olduğunu bildiğimiz bir ekmeği kendi damak zevkimize göre değişik tatlar koyarak evde yapmak bir harika. videosunu izlemek isterseniz Ekmek Videosu

#ekmek #profiloevaletleri #ekmekyapmamakinesi #evekmeği #dayanıklıannelermutfakta

bottom of page