top of page

Maxi-Cosi’den Dünya’da Bir İlk!


Sevgili Saadet Algan'ın evsahipliğinde katıldığım Maxi-Cosi lansmanında çocuklar için oto koltuğu hakkında merak edilenleri sorup cevaplarını aldım. Dünyada birçok ilke imza atan Maxi-Cosi şimdide dünyada ilk defa ürünlerine ömür boyu garanti veriyor. Yazının detylarını aşşağıda paylaştım keyifli okumalar ...

Bebek ve çocukların seyahat güvenliği konusunda 30 yıllık tecrübesi ile ilk çocuk oto koltuğu, ilk seyahat sistemi, ilk 5 yıldızlı güvenlik, ilk kolay takılıp çıkarılan kemer sistemi ve i-Size standardında ilk oto koltuğu gibi bir çok yenilikte öncü olan Maxi-Cosi şimdi de çocukların güvenle seyahatini “Ömür Boyu Garanti” altına alıyor.

- Neden i-Size uyumlu bir oto koltuğu seçmeliyim? i-Size nasıl yolculuğu daha güvenli kılar?

i-Size 2013 Temmuz ayında yürürlüğe giren Avrupa oto koltuğu güvenliği düzenlemesidir. R129 düzenlemesinin bir parçasıdır ve bebekler ve yaklaşık 4 yaşına kadar olan küçük çocukların yeni oto koltuklarında uygulanır.

i-Size arabalarda çocuk güvenliği hakkındaki son araştırmalar sonucunda geliştirilmiştir.

- i-Size standartını daha güvenli kılan nedir?

  • Çocuk için geliştirilmiş baş ve boyun koruma

  • 15 aya kadar olan bebek ve küçük çocuklar için sürüş yönünün tersine seyahat etme zorunluluğu

  • ISOFIX bağlantı kullanma zorunluluğu - ISOFIX oto koltuğunu arabaya doğru bir şekilde ve kolayca bağlanmasını sağlayan sistemdir

  • i-Size oto koltukları neredeyse tüm ISOFIX bağlantılı arabalara uygulanır

  • Bebeğinizin kilosu yerine boyuna göre oto koltuğu seçmeniz gerekir.

- Çocuğum i-Size standartı ile nasıl daha fazla korunur?

Sürüş yönünün tersine yolculuk önden gelen çarpışma etkilerini yayarak bebeğiniz ve küçük çocuğunuz için azami koruma sağlar. Temmuz 2013 öncesinde bebekler yaklaşık 9-12 aylıkken sürüş yönüne doğru seyahat etmeye başlıyordu, ancak sonraki çalışmalarda bunun çok erken olduğu ortaya çıktı. Yeni düzenlemeye göre en azından 15 aya kadar çocukların sürüş yönü tersine seyahat etmeleri zorunlu olmuştur.

- Benim oto Koltuğum bir önceki düzenlemeye uygun. Oto koltuğumu değiştirmeli miyim? Hayır. i-Size şu an için önceki kanunun yerine geçmedi-sadece bir oto koltuğu alırken size daha güvenli bir seçenek sunmaktadır.

Oto Koltuk Güvenliği İpuçları

En güvenli oto koltuğu dahi kullanıyor olsanız, maksimum koruma ve güvenli seyahat için doğru kurulması ve kullanılması gerekmektedir. Oto koltuk güvenliği ile ilgili birkaç ipucu.

- Kısa yolculuklarınızda bile oto güvenlik koltuğu kullanın.

Bu konu kanunlaşmasına ve çok bariz bir gerçek olmasına rağmen hala oto koltuksuz seyahat eden çocuklar var. Unutmayın ki “Kazalar en kısa yolculuklarda bile gerçekleşebiliyor.”

- İkinci el oto güvenlik koltuğu kullanmaktan kaçının

2. el bir oto koltuğun güvenli olup olmadığı konusunda asla emin olamazsınız. Daha önce bir kazada hasar görüp görmediğini veya kayıp bir parçası olup olmadığını bilemezsiniz.

- Doğru ölçüde oto koltuğu kullanın

Çocuğunuzun güncel boyu ve kilosuna göre oto güvenlik koltuğu temin etmeniz, sonrasında bir boy büyüğüne geçmeniz en doğru yöntemdir. Tek bir oto koltuğu ile tüm yaşlara hitap edebilen oto koltuklarından kaçının!

- Oto koltuğumuzu doğru şekilde nasıl kurarız?

  • Bebek oto güvenlik koltukları her zaman sürüş yönünün tersine kurulmalı.

  • Eğer aracınızda ISOFIX bağlantı noktası varsa ISOFIX ile bağlanan oto koltuğu tercih edin, ISOFIX bağlantı sistemi ile oto güvenlik koltuğunun kullanımı kolaydır.

  • Eğer aracınızda ISOFIX bağlantı noktası bulunmuyorsa emniyet kemeri ile bağlanarak kurulan bir oto güvenlik koltuğu kullanabilirsiniz. Oto güvenlik koltuğunu emniyet kemeri ile en doğru şekilde nasıl bağlayacağınızı bildiğinizden ve oto koltuğunun kemerinin yeterince sıkı olduğundan emin olun.

  • Oto koltuğu güvenlik kemerini sıkıca çekin. Eğer kemer ile çocuğunuzun omzu arasından sadece bir parmağınızı geçirebiliyorsanız kemer yeterince sıkı demektir.

  • Kullanım kılavuzunu okuyarak veya kurulum videosunu izleyerek oto güvenlik koltuğunu dikkatlice kurunuz.

-Çocuğunuzun montunu çıkartın Kalın bir mont kemeri daha az etkili hale getirebilir. Çocuğunuz üşüyorsa, montunu kemer sistemi üzerinden battaniye gibi kullanabilirsiniz.

Mümkün olduğunca uzun süre sürüş yönünün tersine oto güvenlik koltuğu kullanın Bebekler ve küçük çocuklar için en azından 15 aya kadar sürüş yönünün tersine yolculuk yapmak en güvenli yoldur. Bacaklarının sıkışık olması çok önemli olmasa da başları kafa koruyucunun üstünde kalıyorsa artık bir büyük boya geçmek gerekmektedir.

Ön koltuktaki hava yastıklarına dikkat edin Sürüş yönünün tersine yolculuk için en güvenli yer ön yolcu koltuğunun arkasındaki koltuktur. Bu hava yastıklarının oto güvenlik koltuğu üzerine patlamasını engeller. Eğer oto koltuğu için ön yolcu koltuğunu kullanacaksanız hava yastıklarını deaktive etmeniz gerekir.

Bu ipuçlarını takip ederek çocuğunuzla güvenli ve keyifli bir yolculuğun tadını çıkarın!

Maxi-Cosi, ürünlerine duyduğu güvenin bir göstergesi olarak Haziran 2016 itibariyle üretim hatalarına karşı standart 24 ay olan garanti süresini ilk satın alan kullanıcı için ömür boyunca uzatarak ürünlerine duyduğu güveni vurguluyor. Bu kapsamda, yeni bir Maxi-Cosi oto koltuğu, bebek arabası veya port-bebe alan ve 3 ay içinde Maxi-Cosi web sitesinden ürününü kaydeden aileler sadece ilk çocukları için değil; ürünün ömrü boyunca güvenle kullanabilme imkanı sunan Maxi-Cosi Ömür Boyu Garanti hizmetinden yararlanabilecekler!

Devamlı olarak hizmetlerine yenisini eklemek ve yenilikler geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışan sektöründe dünya lideri Maxi-Cosi markasının Türkiye distribütörü Grup Baby Satış ve Pazarlama Direktörü Ayla Müstecaplıoğlu “Ailelere böyle benzersiz bir hizmet sunmanın gururunu yaşadıklarını ve dünyada ilk defa bir oto koltuğu markasının böyle bir hizmet sunduğunu bildirdi. Müstecaplıoğlu devamında “‘’Ömür Boyu Garanti’’ hizmetinin Maxi-Cosi ürünlerine duydukları güveni gösterdiğini ve bu konuda da dünyada ilk olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu” ekledi.

Maxi-Cosi, tüketicilerin ürünlerinin keyfini endişe etmeden daha uzun süre çıkarmalarını sağlayan ve yüksek müşteri memnuniyetini hedefleyen Ömür Boyu Garanti hizmetini şu ana kadar çocuk oto koltukları sektöründe sunan İLK ve TEK marka. Maxi-Cosi “Ömür Boyu Garanti” uygulaması hakkındaki sorularınız için www.maxi-cosi.com/tr-tr/servis/garantilerimiz sayfasını ziyaret edebilirsiniz

#bohemother #maxicosi #babakkoltuğu #otokoltuğu #bebekarabası #portbebe #ömürboyugaranti

bottom of page