top of page

Nesquik Tam Tahıllı Kahvaltılık


Tam tahıllı gıdaları hayatımıza sokmak çok önemli. Bunu yaparken de çocukları yemekten soğutmadan yemek istemediği şeyi zorla yedirmek yerine onun seveceği şekle getirerek vermek bence daha doğru. Her sabah yaptığımız klasik yumurtalı, zeytinli, domates, salatalıklı ve reçelli kahvaltı yerine bazen brokoli haşlayıp bazen krep yapıp farklı gıdaları da yemesini sağlıyoruz. Ama bazen çocuklar başka şeyler yemek istiyorlar aynı yiyeceklerden sıkılabiliyorlar kim ekmeğe şöyle bolca çikolata sürüp yemek istemedi ki ? bunu da tabi ki yiyecekler her şeyi zararlı diye engelleyemeyiz. Ancak tam tahılla üretilen ‘’Nesquik tam tahıllı kahvaltılık gevrekler’’ bu konuda çocukların hem lezzetini sevdiği hem de tam tahıllı içeriği ile besleyici ve sağlıklı olduğu bir kahvaltı alternatifi.

Doğa sabah erken uyanan bir çocuk en geç 06:30 ‘da kalkıyor ve Alp’i de uyandırıp oyun oynamaya başlıyorlar. Ayrıca Doğa kalkınca hem kendisine hem de Alp’e kahvaltı hazırlamayı çok seviyor. Bazı günler klasik kahvaltı yapmaktansa kendi başına hazırlayabildiği hem lezzetli hem de tam tahıllı içeriği ile sağlıklı ve besleyici bir alternatif olan Nesquik kahvaltılık gevreği hazırlamak onun için çok kolay ve eğlenceli oluyor. İçerisine süt ve sevdiği meyveleri ekleyip abi kardeş birlikte yiyorlar. Peki Nesquik paketlerinde yazan ‘’Tam tahıl’’ nedir?

Tam Tahıl Nedir?

Tam Tahıl tanımı uluslararası kabul görmüş ve yerleşmiştir. Kısaca tam tahıllar, tahılın üç ana bileşenini de barındıran tahıllardır; kepek (lif açısından zengin dış kabuk), öz (besin değeri açısından zengin iç çekirdek) ve besi dokusu (endosperm) yani nişastalı orta kısım. Kepek tabakasının altında alevron (besin değeri yönünden zengin bölüm) bulunur.

Daha ayrıntılı bir açıdan bakılacak olursa, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (US Food & Drug Administration,FDA) İngiltere Bakkaliye Dağıtım Kurumu (Institute of Grocery Distribution,IGD), Amerikan Tahıl Kimyagerleri Birliği (American Association of Cereal Chemists

(AACC) International), Singapur Sağlık Kurulu (Health Promotion Board Singapore) ve Avusturalya’da bulunan Go Grains Health & Nutrition Ltd. şu konularda aynı fikirdedir:

“Tam tahıl; tahıl meyvesinin (karyops, tohum ya da çekirdek olarak da bilinir) başlıca bileşenlerini – besi dokusu (endosperm), kepek ve öz – tahılın doğada bulunan el değmemiş halinde olduğu gibi orantısal olarak aynı miktarda içeren bütün, öğütülmüş ya da kırılmış tahıldır.”

Öğütülen, fırınlanan ya da işlem sırasında geçici olarak bölünen tahıllar, tahılın tüm bileşenlerinin miktarsal oranı el değmemiş hali ile aynı oranda kaldığı sürece, tam tahıl olarak kabul edilir.

Hürriyet Aile internet sitesinde kendi Nesquik kahvaltınızı hazırlaya bileceğiniz ve kasenize isminizi yazabileceğiniz bir etkinlik yapılıyor. Ayrıca hazırladığınız kaseyi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir ve sonunda ki anketi doldurarak çeşitli hediyeler kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Bunun için aşağıda ki linki tıklamanız yeterli.

http://www.hurriyetaile.com/nesquik-tam-tahilli-kahvaltim


bottom of page