top of page

Oyun Hamuruyla Neler Yapılabilir ?

Oyun hamurları belki de çocuklarımızın en fazla süre oynadıkları oyuncakların başında geliyor. Çocuklar oyun oynarken kendi hayal dünyalarına dalıyorlar ve ellerinde ki oyuncaklarla hayallerini gerçekleştiriyorlar. Bunun için en uygun oyuncaklardan birisi de oyun hamurları. Oyun hamuru ile ister bir hayvanat bahçesi yapabilir, ister dinozorları geri getirebilirler :)

hem eğlenceli ve kaliteli zaman geçirirken hemde hayal güçleriyle beraber ince motor becerilerini de güçlendirmiş olurlar. Biz de geçen gün Play-Doh'un şekil ver & öğren serisi ile oynadık. 2-4 yaş arası çocukların o yaş aralığında kazandığı temel becerilerin gelişimini desteklemeye yönelik olan Play-Doh'un şekil ver & öğren serisi çocukları oyunla öğrenmeye teşvik edip temel becerilerini yaratıcı oyunla destekliyor. Şekil Ver & Öğren serisinde “Dokular”, “Harfler ve Kelimeler”, “Rakamlar ve Sayı Sayma” , “Renkler ve Şekiller” temalı 4 farklı ürün bulunuyor. Her üründe; desteklenen temel beceriye uygun oyun matları, araçlar ve bunlarla nasıl oynanması gerektiğini gösteren aktivite kitapçığı bulunuyor.

Serideki ''dokuları öğreniyorum'' setinin içinden oyun matları,kesme ve şekil verme aletleri ile aktivite kitapçığı çıkıyor. Aktivite kitapçığı çocuğunun gelişimini desteklemek isteyen anneler için çok faydalı bir araç bence. Kitapçıkta yer alan aktiviteler çocukları düşünmeye ve keşfetmeye yöneltiyor ve çocukların bu becerileri keşfederek kazanmasına destek oluyor.

Doğa ve Alp'le oynarken önce kıyafetleri kestik ve üzerlerine çeşitli desenler yaparak oyun matında ki resme bunları giydirdik. Sonra Alp korsan gemisi yapmak istedi ve Doğa ile beraber korsan gemisi yaptılar :)

Renkleri ve şekilleri öğreniyorum setinde Alp'in en çok sevdiği gök kuşağı yapmak oldu :) bütün renkleri yan yana dizdi.

Play-Doh'un şekil ver öğren serisi ile yapacağınız aktiviteler çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenizin yanında çocuğunuzun rakamları ve sayı saymasını, renkleri ve şekilleri ayırt etmesini, harfleri ve okunuşlarını tanımasını, dokuları algılayıp keşfetmesini sağlarken ince motor becerilerini güçlendirip, hayal gücü gelişimine de destek oluyor.

#PlayDoh #oyunhamuru #şekilveröğren #hasbro #oyun #eğlence

bottom of page