top of page

BEE'O ARI ÜRÜNLERİ - PROPOLİS


Okullar açıldığına, havaların sıcaktan soğuğa, soğuktan sıcağa geçişleri olduğuna göre bağışıklık sistemini de güçlendirmenin tam zamanı. @beeoariurunleri’nin seçenekleri o kadar çok ki mutlaka çocuğunuzun damak zevkine uyan olacak ve böyle kaşık kaşık kendi isteyerek yiyecektir. beeoariurunleri ile ilgili sorularınızı markanın kurucusu Aslı Elif Tanuğur' a sordum.

BEEO’nun Kuruluş Hikayesini anlatır mısınız?

Ben, Aslı Elif Tanuğur, 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum ve yine aynı üniversitede Yüksek Mühendis unvanını kazanarak uzun yıllar bal sektöründe bir firmada Ar-Ge ve Kalite Direktörü olarak görev yaptım. Oğlumun antibiyotik alerjisine çare aradığım dönemde propolis ve arı sütü ile tanıştım. Oğlum 11 aylıktan itibaren 2 ayda bir yüksek ateşleniyordu ve sürekli antibiyotik vermek zorunda kalıyorduk. 5 yaşına geldiğinde antibiyotiklerden dolayı çok kötü bir alerji gelişti ve tedavisi de yoktu. Doktor çocuğumun bağışıklığının aşırı düşük olduğunu belirtti. Ben de çocuğumun bağışıklığını artırmak amacı ile çareler ararken propolis ve arısütü ile tanıştım. Ama ülkemizde üretilmediğini ve Çin’den geldiğini öğrenince öncelikle oğlum için kendim üretmeye karar verdim. 6 ay kendi ürettiğim propolis özütü ve arı sütünü kullandıktan sonra oğlumda ne ateş ne alerji kalmıştı ve bağışıklığı artmıştı. Bu şifayı görünce tüm annelere ulaştırmaya karar verdim. Türkiye’de daha önce üretilmeyen propolisi yine Türkiye’de ilk kez “Sözleşmeli Arıcılık” modeli ile üretmek ve proses yöntemini geliştirerek insan tüketimine uygun hale getirmek için Taylan Samancı ve Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ile 2013 yılında KOSGEB destekli propolis projesi ile SBS Bilimsel Bio Çözümler’i İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te kurdum. Şu anda yurt içinde BEE’O yurt dışında da BEE&YOU markasıyla propolis, arı sütü, bal, polen içeren ürünlerimizi kovandan sofraya prensibiyle, besin içeriği ve biyolojik aktivitesi korunarak tüketicilerimize sunmaya devam ediyoruz.

Propolis nedir?

Arıların bitki sap, yaprak ve tomurcuklarından topladığı, güçlü anti-bakteriyel ve anti-oksidan etkilere sahip doğal bir arı ürünü olan propolis, kovandaki mikropları yok etmek ve arı kolonisinin sağlığını korumak için kullanılır. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ve hastalıklara karşı korunmamıza yardımcı olur. Propolis, nar suyundan 80 kat daha fazla antioksidan madde içerir.

Neden Bee’o?

Propolis ham halde tüketilebilir özellikte değil. Ham halde vücudumuz propolisten yalnızca %2 oranında yararlanıyor. Yani sindirilmeden vücudumuzdan atılıyor. Propolisi vücudumuzun sindirebilmesi için mutlaka ekstrakte edilmesi yani özütlenmesi gerekiyor. Biz, 2013 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge projesiyle propolisi insan tüketimine uygun hale getirecek ve içerisindeki yararlı bileşenlerden maksimum oranda faydalanmanızı sağlayacak özütleme yöntemini geliştirdik. Türkiye’de ilk defa propolis üretimini gerçekleştiren firmayız. Ayrıca, geliştirdiğimiz propolis özütleme yöntemiyle TÜBİTAK TTGV TÜSİAD 2016 İnovasyon ödülüne layık görüldük.

Her propolis aynı değildir!

Bee’o propolisin benzer ürünlerden en az 5 kat daha yüksek biyolojik aktiviteye sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Ürün portföyünde neler bulunuyor?

Ürün portföyümüzde propolis damla, propolis arı sütü ham bal içeren karışımlarımız ve propolisli ballı çerezli (keçiboynuzlu, antep fıstıklı, kakao-fındıklı) karışımlarımız ayrıca eczanelere özel yüksek propolis ve arı sütü içerikli Bee’o Up ürünleri yer alıyor. 2 çeşit propolis damla ürünümüz mevcut; Propolis Damla ve Suda Çözünür Propolis Damla. Propolis damla suda çözünür özellikte değildir. Bu yüzden, bal, yoğurt, pekmez veya bir parça ekmeğin üzerine damlatılarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Bu ürünün özellikle kulak burun boğaz, bademcik iltihabı, mevsimsel alerji, ağız yaraları vb. durumlarda kullanımını öneriyoruz. Suda Çözünür Propolis Damla ise suda çözünür özelliğinden dolayı doğrudan su, süt, meyve suyu vb. içeceklere damlatarak tüketilebilir. Her iki damla için de yetişkinlerin günde 20 damla, çocukların günde 10 damla tüketmesini öneriyoruz.

Propolis arı sütü ve ham bal içeren sürülebilir formdaki ürünlerimizin ise günde 1 tatlı kaşığı tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Hem çocuklar hem de yetişkinler için formları mevcut... Ayrıca, çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmesine yardımcı, severek tüketeceği lezzette ürünler geliştirdik. Bu ürünler arasında keçi boynuzlu, antep fıstıklı ve fındıklı kakaolu ürünler yer alıyor. Kakao, fındık, ham bal ve propolis içeren ödüllü ürünümüz hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından çok sevilerek tüketiliyor.

Ürünlerimizi www.beeo.com.tr web sitemiz üzerinden, tüm Carrefour Gurme, Macrocenter ve bazı Joker ve Gratis mağazalarında ayrıca Eataly, Limon Çiçeği, İTÜ 1773, Özdilek Park, Happy Nest, Çocuk Market, BTA Tadında Anadolu ve Unifree mağazalarında satışa sunuyoruz. Eczanelere özel, yüksek propolis ve arı sütü içeren, özellikle hastalık durumlarında kullanılmasını önerdiğimiz Bee’o Up ürünlerimizi de, Türkiye’deki seçkin eczanelerden satışa sunuyoruz. Eczanede yoksa, tüketicilerimiz, eczacıdan Alliance Healthcare ve Selçuk Ecza depolarından getirebileceğini söyleyerek talep edebilirler.

Bee’o ürünlerini çocuklar rahatlıkla kullanabiliyor mu?

Ürünlerimizi hem yetişkinler hem de çocuklar rahatlıkla tüketebilir. Propolis alerjen bir ürün değildir. Bala herhangi bir alerjiniz yoksa propolis tüketmenizde de herhangi bir sorun olmayacaktır. Biz, çocukların kolayca tüketeceği ve bağışıklığı desteklemek için günlük almaları gereken propolis ve arı sütü miktarını almalarını sağlayacak şekilde formüle edilmiş ürünler geliştirdik. Bu ürünlerden sabah akşam birer tatlı kaşığı tükettiklerinde çocuklar günlük alması gereken antioksidanı karşılamış oluyor. Böylece bağışıklık sistemleri güçleniyor; daha az hasta oluyorlar dolayısıyla antibiyotik kullanma sıklıkları da azalıyor. Hastalıkları atlatma süresinin kısalmasına da yardımcı oluyor. Propolis, arı sütü ve ham bal içeren sürülebilir kıvamdaki bu %100 doğal ve sağlıklı karışımları çocuklarınıza doğrudan verebileceğiniz gibi ılık süt, yoğurt vb. gıdalara karıştırarak da verebiliyorsunuz. Ayrıca, hem çok lezzetli olduğu için çocukların severek tüketeceği hem de çocukların büyüme gelişmesine destek olacak şekilde formüle edilmiş keçi boynuzlu, antep fıstıklı, kakao-fındıklı sağlıklı atıştırmalık ürünlerimiz mevcut. Bunlar, özellikle kahvaltılarda tükettiğimiz çikolatalı, fındıklı sürülebilir karışımlara alternatif ilave yağ, şeker, koruyucu katkı maddesi içermeyen hem sağlıklı hem de lezzetli ürünler… İçerisinde şeker yerine bal; yapay koruyucular yerine propolis var. Propolis kovanı nasıl koruyorsa; ürün içerisine girdiğinde de ürünü koruyor. Raf ömrü boyunca ürünlerin bozulmadan kalmasını sağlayan madde; propolis. Kahvaltılarda, öğün aralarında çocuğunuza dilediği kadar bu ürünlerden verebilirsiniz, siz kendiniz de tüketebilirsiniz :) Özellikle Keçiboynuzu-Propolis-Ham Bal ürünü demir içeriği açısından oldukça yüksek ve demir eksikliği olan kişilerde kullanımı etkili oluyor. Antep fıstıklı ürünün protein ve kalsiyum, kakaolu fındıklı ürünün de protein ve lif içeriği yüksek…Böylece bu ürünler içerdiği kalsiyum miktarından dolayı kemik gelişimine, ayrıca %100 doğal ve sağlıklı içerikleriyle çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmelerine destek oluyor.

Propolis, arı sütü ve ham balın çocuklar için faydaları nelerdir?

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Propolisin antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, -doğru işlendiği takdirde- insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Çocuklar kreş, okul vb. kalabalık ortamlarda maruz kaldığı mikroplardan dolayı sık sık hasta olurlar. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra, propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu ve kansere karşı etkilerinin de olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Ayrıca, yapılan bilimsel çalışmalar ile vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını arttırdığı da gösterilmiştir.

Arı sütü ise yine arılar tarafından üretilen, propolis ve baldan tamamen farklı bir arı ürünüdür. Arı sütü anne sütü gibi aslında… Arılar bu ürünü, yavru arıları beslemek için kendi vücutlarından salgılar. Arı sütü aynı zamanda kovandaki kraliçe arının yaşam boyu kullandığı besin maddesidir. Kovandaki işçi arılar yalnızca 45 gün yaşarken; hayatı boyunca arı sütü ile beslenen kraliçe arı 5-7 yıl arası yaşayabilmektedir. Buradan arı sütünün etkilerini çıkarmak mümkün… Arı sütü, doğal bir enerji ve zindelik kaynağı gibi düşünülebilir. Yapılan bilimsel çalışmalarda düzenli arı sütü tüketiminin çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişmeyi desteklediği, beyin aktivitesini geliştirici etkilerinin bulunduğu ve performans ve zindeliği arttırdığı ortaya konulmuştur. Ayrıca, ciltte kolajen sentezini arttırdığı, bunun yanı sıra kadınlarda yumurta sayısı, erkeklerde de sperm kalitesini arttırarak doğurganlık üzerine etkilerinin bulunduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur.

Ham bal ise, kovandan çıktığı haliyle tüketime sunulan doğal baldır; pastörize ve filtre edilmemiştir. Pastörizasyon, yani yüksek sıcaklıklara ısıtma işlemi, balın içerisindeki bazı enzimlerin ve fenolik ve flavonoid yapıdaki bazı değerli bileşenlerin azalmasına neden olur; filtrasyon ise balın içerisindeki polenlerin azalmasına neden olur. Ham bal, pastörize ve filtre edilmediğinden besin içeriği tüm doğallığıyla korunur. Ham bal, bu haliyle antibakteriyel aktivite gösterir. Burada bir noktanın altını çizmek gerekiyor. Ham bal, yüksek sıcaklıklara ısıtılmadığından bizim ballarımızda kristallenme yani şekerlenme görülebilir. Balın şekerlenmesi tamamen doğal bir olaydır. Şekerlenmiş balın tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Gerçek propolis nasıl anlaşılır?

Gerçek propolisi analiz yapmadan ayırt etmek mümkün değil. Ben 2010 yılında oğlumun rahatsızlığı için propolis ve arı sütünü araştırdığımda bu ürünlerin ülkemize çoğunlukla Çin’den ithal edildiğini öğrendim. Çin’den gelen ürünlerde katkı kalıntı sorunları mevcut, saf değiller. O dönemde oğluma vermeden önce ürünleri alıp kendi laboratuvarımda da analiz ettim. Çin propolislerine ağaçların yaprak, sap ve tomurcuklarının toz haline getirilerek katılmış olduğunu gördüm. Ayrıca, maltodekstrin, silikon dioksit, çeşitli boyar maddeler gibi dolgu ve katkı maddeleri ile propolisi çoğaltabiliyorlar. Bunlar alerjik etki yapabiliyor. Maalesef ürün etiketleri doğru değil ve gerçek içeriği beyan edilmiyor. Bu anlamda tüketici aldatılıyor. Bu tarz ithal ürünlerin sağlığa zararlı etkileri mevcut. Propolis adı altında satılan pek çok üründe propolis namına bir şey yok. Biz, İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge projesiyle propolisin içerisindeki yararlı bileşenleri maksimum düzeyde koruyarak propolisi özütledik. Sözleşmeli arıcılık modeliyle kontrollü koşullarda arı ürünleri üretimini başlattık. Ürünlerimizin analizlerini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yer alan laboratuvarlarımızda yapıyoruz. Tüketicilerin propolis alırken ürünün menşeini sorgulamaları, nerede, hangi koşullarda, kimler tarafından üretildiğini araştırmaları gerekiyor. Propolisin çok uzmanlık gerektiren bir konu olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bizim hem sektörel hem de akademik bilgi birikime sahip arı ürünleri alanında uzman bir kadromuz var. 4 yıl içerisinde 6 farklı ödüle layık görüldük. İlki, Borsa İstanbul tarafından verilen “En Hızlı Büyüyen Kobi Ödülü”, ardından İTÜ Arı Teknokent tarafından verilen “BEETECH” ödülü, ardından TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından verilen “2016 İnovasyon Ödülü”, bir diğeri KAGİDER, Ekonomist Dergisi ve Garanti Bankası tarafından verilen “TÜRKİYE’NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ” ödülü ve Avrupa Birliği tarafından verilen “ECO EFFICIENCY” ödülü… Son olarak, 2016 Kasım ayında Amerika’da pazara sunduğumuz Propolis Fındık Kakao Ham Bal karışımı ile Gıdanın Oskarları olarak bilinen Gurme Özel Ürünler İnovasyon Ödülleri’nde yeni ürün kategorisinde birinci olduk. Amerika’da 62 uzman tarafından 12 gün boyunca yapılan değerlendirme sonucu tüm dünyadan katılan 3000 şirket arasından kazanılan bu ödül, ABD’de bu alanda en çok bilinen en ünlü ödül… Bu anlamda BEE’O, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden uzman eliyle kovandan sofraya prensibiyle üretilen, Türkiye’nin ilk ve tek yerli, ödüle doymayan propolisi…

#beeoariurunleri #beeo #propolis #beeo #beeyou #antioksidan #antibakteriyel #sağlık #bağışıklık #arıürünleri

bottom of page